co vy na to?
Home Up

 

EMERSON FITTIPALDI NEPŘIJEL


Sociální demokrati si ho pozvali, aby dělal křoví expremiéru Paroubkovi a panu Bendovi ve čtvrtek odpoledne na náměstí před radnicí.
Hrabě, podezírám ho z nemístné lidumilnosti, se oblékl do kabátu sovětského oficíra a hnal před sebou Střapečka i Metličku - polonahé postavičky z dětského seriálu za totality – chtěli potěšit oba soudruhy svou žádostí o autogram do spisku Nejedlého o Jiráskovi při evidentním nezájmu teplické veřejnosti o předvolební akci.
Přiznávám, že jsem je následoval rád a nesl jim láhev koly, aby je nějaký mravokárce neosočil z nevhodné konzumace.
Bylo to prozřetelné.
Po příchodu se na ně vrhla městská policie a snažila se je přesvědčit, že polonahotou nepatřičně konkurují placeným hosteskám. Odvádí pozornost od jejich vnad. Samolibý pán jim nabízel tisícovku, když navléknou přijatelný šat, a udivilo ho, že se nějaký pochybný kumštýř nenechá zkorumpovat. Linda mi přišla oznámit, že nás monitorují bezpečnostní kamery. Jenom Hrabě v uniformě komunistického okupanta nevzrušil žádného ochránce zákona a obávám se, že tím dává nebezpečný signál případným teroristům, kdyby se chtěli zneviditelnit a zaútočit na gigantickou nestvůru spojů, která dominuje prostoru směrem k Alejní. Pro jistotu jsem celou dobu drmolil modlitbičku z dětství a sledoval obzor s obavou, zda se mezi mraky nevyhoupne militantní islamista  s RPG na létajícím koberci.
Chmurnou představu zahnaly až hvězdy ČSSD.
Na Metličku a Střapečka se vrhl člen ochranky stranického papaláše. Pohledem hledal nepřítomného popletu Háska, který je minule doprovázel v převleku za Antala Staška, a  panovačně velel státní policii. Zmatené mladíky v uniformě odradilo od neuváženého zásahu hlasité volání po svobodě z úst okolních občanů. Zahlédl jsem i známou autorku lesbických příběhů.
Hrabě opět unikl pozornosti v kabátě s lesklými ozdobami a ego alternativního umělce  se schoulilo pod drtivým  nezájmem mocného úřadu.
Nastalo přežvykování slov bez obsahu v ústech samozvaných spasitelů. Z hlediska invence: žumpa populistických výkalů. Expremiér zavzpomínal na dětská léta, kdy fandil motorkám, na rozdíl od jistého nádražáka s ambicí myslet to upřímně při posunu. Metlička se Střapečkem se zařadili do nedlouhé řady na autogram a najednou mi došlo, že celá předvolební akce se obešla bez potlesku.
Expremiér raněný slepotou se nechal odvést ochrankou do oranžového stanu.
Střapeček a Metlička se nedočkali podpisu.
Bylo mi upřímně líto bývalého mistra světa ve Formuli 1. Alain Prost by si zasloužil mnohem větší pozornost za odvahu riskovat život na závodním okruhu, ale Emerson Fittipaldi projevil víc rozumu.

 

 Penny Lane.jpg (89606 bytes)

PODZEMKA


Cestu z okraje města do centra dění člověk pořídí za různou cenu. Pokud třeba bydlí někde na sídlišti u Luny a zvolí dopravní prostředek určený k veřejné přepravě, zjistí, že prostřednictvím MHD to přijde na čtrnáct korun. Levnější a relativně rychlejší je vlakové spojení z Proboštova na teplické nádraží za deset korun. Pokud pojedete meziměstským autobusem třeba od Kauflandu, zaplatíte pouhých šest korun. Zajímavé zjištění, ale proslýchá se, že někteří iniciativnější radní protkali podzemí našeho města sítí privátních tunelů pro vyvolené nad rámec svých mandátů a ražbu prý financovali z veřejných prostředků. Zázračný je i způsob přepravy. Někde na periférii vlezete do kanálu s pomyslnou holou zadnicí a igelitkou v ruce, aby jste se v centru vynořili jako kulantní člověk s úspěchem hodným Billa Gatese v okresním měřítku. Rád smeknu před podobným divem, kdyby se nejednalo o evidentní svinstvo na úkor přijatelnějších prostředků. Na rozdíl od Vilíka, který značně přispívá na charitu, aby alespoň částečně ulehčil svému svědomí, naši abonenti podzemní linky to halasně mají na háku s tvrzením, že je to věc pokroku.


Vladimír Ondys  6. 10. 2006

Sgt.Pepper.jpg (87624 bytes)

O INTERNETU


Věnoval jsem mu spoustu času, je to nepostradatelný pomocník pro rychlou komunikaci a výjimečný možností šířit informace bez zásahu všelijakých cenzorů. Nebojte se o lokaje vlivných, nikdy nevymřou, jenom se umí zahalit do populisticky přijatelnějšího oděvu.
Už velmi dlouho mi vrtá hlavou, kolika (ne)mocným musí internet ležet v žaludku a pomyslně jsem se jim poškleboval. Dnes mi zatrnulo při televizních zprávách. Nějaký lidumilný starosta vymyslel možnost připojení nových zájemců zdarma  na obecní server v zájmu veřejného blaha. Na první pohled se to zdá bohulibé, údajně jde jenom o nad rámcové využití dříve proinvestovaných peněz a občané ušetří až několik stovek měsíčně.
Úžasné!
Je v tom malinkatý háček: Z hlediska dokonalých zákonů této země se musí provést určitá selekce v přístupu, aby se neohrozilo soukromé podnikání. Začne to komerčními servery, jako je třeba Seznam, a kde to skončí?
Nevím, ale vzhledem ke svému věku si pamatuji legendární rozhlas po drátě za minulého režimu. Dokonalý filtr pro spoustu domácností od ideologicky nevhodného rock´n´rollu až po rádio Luxenburgh. Úmyslně jsem se vyhnul tradičním nepřátelům komunistického režimu v podobě zahraničních vysílačů. Tehdejší posluchač podivného přijímače se dobrovolně vzdal možnosti volby už značně omezeného programu s důvěrou v moudrost úřadu, který to vždy myslí dobře. Třeba s vymýváním mozku od společensky nevhodných postojů!
Musel jsem se štípnout do tváře a kouknout na kalendář.
Pro jistotu.Není to sen z dávné minulosti, ale nabízím spojení na své internetové stránky, než vám to někdo zatrhne.

http://web.quick.cz/ondys

začátek

O HNOJI


Sledoval jsem televizní dokument ze švýcarského venkova očima šéfredaktora Reflexu Petra Bílka a slyšel pohoršený křik duté hlavičky.
Nedivím se, trefné údery.
Z podivných důvodů se u nás stává příliš často, že se voli urvou ze řetězu, proniknou mezi lidi a populistickými návrhy jim podsouvají výhodnost nějakého stáda. Z ideologických i konzumních důvodů se tváří netečně k důsledkům bezuzdé pastvy. Zaslepeni touhou po zbožňování nejhmotnějších odmítají existenci výkalů, a tak zdánlivě není důvod k úklidu. Skoro všichni jsme se v nich naučili pohybovat s přezíravou bodrostí při častém stavění nadživotních model z vděčnosti k největším z volů, i když nevábná močka sahá už po bradu nejmenším lidem. Je paradoxní slyšet, že hnůj má cenu zlata v jednom z nejbohatších států Evropy. Prý se v něm ukrývá budoucí plodnost země. Dobrý hospodář se pozná podle invence při  uskladnění chlévské mrvy a reprezentuje se upraveným hnojištěm před domem.
Je to neuvěřitelná zhovadilost pro našince se slámou v botách, ale pancéřové trezory praskají ve švech v jejich bankách a neohrozí je ani astronomická půjčka volům utrženým ze řetězu, aby mohli diktovat voloviny naivním lidem.
Jsem z toho jelen.

Vladimír Ondys  6. 10. 2006

Go-home.gif (122122 bytes)

O ZÁVISLOSTI

 

Nezávislost je podle mého soudu nejvyšší forma závislosti na osobní svobodě.

V životě, u nás snad až příliš často, přichází okamžik, kdy je třeba prokázat, jak si ceníme svobody. Za totality jsem se naučil nadřadit vnitřní svobodu nad vnější a musím přiznat, ač nerad, že jsem často osvědčený způsob uplatnil i dnes, kdy jsme na tom mnohem lépe.

Hrubě se mi nelíbí, jak se v politice a paradoxně ve stranách s demokracií v názvu upřednostňuje bojovně sevřený šik za autoritativním vůdcem s nadřazením stranické disciplíny před svobodou názoru a zdravým rozumem. Je to relikt minulosti, nebo se to pouze vyplatí při sledování nějakého osobního cíle s pokleslým záměrem?

Od spousty lidí slýchávám, že je normální obohatit se z titulu nějaké funkce a že by nejednali jinak. Jejich občasná kritika špatného chování pravděpodobně pramení ze závisti a nemožnosti obrátit podobnou příležitost ve vlastní prospěch. Jejich postoj svědčí o žebříčku hodnot a hlouposti brát vážně podobné horlení. Nechci polemizovat o smyslu očekávání spásy ze strany různých papalášů, smršti zákazů i příkazů, obludného přístupu byrokratů a nechuti postavit se čelem k problému. Mnohem zajímavější je snaha hledat řešení i v případě konfliktu s (ne)mocnými na vysokých postech. Nevěřím, že je to boj s větrnými mlýny - je sice pro někoho symbolické při pohledu na vrcholky Krušných hor, hyzdí je pravnuci v podobě elektráren, varovně kynout ukazovákem – z historie je ale patrné, jak směšně vypadal koráb s několika palubami zlověstných děl, když nastalo bezvětří v klíčovém okamžiku. Hrstka odvážlivců ho dokázala poslat ke dnu i z obyčejné veslice.

Mám rád chytré a kurážné lidi, kteří vidí dál, než je špička vlastního nosu.

Vladimír Ondys  8. 10. 2006

 

stare platno

 

Proletarizace střední vrstvy, tohoto předního opatrovníka a tvůrce západní civilizace, patří k nejzávažnějším změnám naší doby. Elita tvořící pilíř vzdělanosti a kultury byla vládní politikou prakticky dohnána k přijetí bídné morálky průmyslového ghetta.

Historik a politolog Paul Johnson

 

 

Jméno
Vzkaz:

Obsah webových stránek lze šířit tiskem pouze s písemným souhlasem vlastníka autorských práv!

kontakt: ondys@o2active.cz

© Vladimír Ondys 2007