dogoni
Home Up

 

two_dogons.gif (122986 bytes)Dog´s on

Moje první vzpomínka se váže k feně německého ovčáka. Podle rodičů mi muselo být méně než dva roky. Dali ji pryč, když jsem se začal stavět na vlastní nohy z obavy, aby mi neublížila. Nikdy bych nevěřil, jak mohou být psi zajímavými společníky, i když jsme je později opět chovali. Přesněji řečeno: staral se o ně otec. Měl k nim osobitý vztah. Postavil jim komfortní kotce s prostornými boudami, ale do našeho domu nesměli. Odměnil je nevšední péčí a volností. Tvrdil, že mají pro sebe celou rozlehlou zahradu, zatímco my si budeme hájit své soukromí uvnitř. Neuměl jsem si ani představit možnost sdílet byt se zvířetem, a když zhruba před sedmi lety za mnou dcery přišly s požadavkem, abychom si pořídili nějakého psa, rezolutně jsem odmítl a odolával celý měsíc. Pak jsem v nějakém rozmaru povolil a obrátil si život vzhůru nohama, ale nelituji, protože prostřednictvím Rockyho jsem se dozvěděl mnohé a netušené, především o sobě. Ve městě na tržnici mě později zastavil Rus a začal mi nabízet velmi slušnou částku, když mu přenechám svého staforda. Odmítl jsem s výhradou, že pro něho to je pes, ale pro mne kamarád. Očividně mě měl za cvoka a nebyl daleko od pravdy.

 

libor.jpg (13022 bytes)Pasování na dogona

Libor je velice zajímavý člověk. Žil s Číňankou Suelin na Tajwanu a byl v Indii. Rocky se rozhodl povýšit ho napasovani_na_dogona.jpg (30810 bytes) dogona. Nezištně nám pomáhá ze všech sil a občas se pohádá kvůli odlišnému názoru. Má načteno spoustu knih určených k přemýšlení a do současného konzumního pojetí života se moc nehodí. Nejvhodnější typ pro maléry vzhledem ke své nepraktičnosti. Snad proto je jedním z mála srdečně vítaných. Oba ho vidíme rádi, když přijede z Prahy na kus řeči.

 

...pooch.leDOG

Nemám svolení poodhalit jeho identitu, ale zásobuje mě zajímavými postřehy ze zahraničí, kde žije, a odkud posílá kultivované maily s fotografiemi, některé jsem použil na tomto webu. Srdečně mu děkuji a doufám, že jsem se ho nešetrně nedotkl.

 

DRÁČEK V MODRÉM

Majetný, který obdaruje, je šlechetný,

nemajetný, pokud se podělí o poslední sousto,

je hodný mé nejhlubší úcty.

Vídám ho poslední dobou často na cizím krku.

Patří sousedovi v domě.

Život se nemazlil s ním, on se nemazlil se životem.

Když jiní nešetřili slovy, aby přehlušili kručení mého žaludku – blues střev trýzněných prázdnotou – zaklepal na dveře s jídlem přenášeným přes chodbu a slova díků odmítal se zarputilým tvrzením: „Sem takovej, jakej sem!“

I po sedmnácti letech strávených v kriminále s vejškou z Valdic vaří skvěle, žádnej parchant mu nezkazil chuť kolektivním gulášem.

Knedlík nechává vařit paní Věrou pro jistotu.

Občas mi plameny vyšlehnou z úst, ožehly dozrzava i knír pod nosem, a Rocky ohnivými pšouky prostřeluje okolní tmu díky nevlídnému ČEZu. Prochlastali jsme ve stočném za vodu poslední drobné, ale čert je vem.

Je dojemné vidět rváče tetovaného životem, jak tlačí kočár s mrnětem nevlastní dcery, připomíná to Ódu na radost, i když je to spíš rapsodie v modrém vzhledem k jeho osudu.

Doufám, že mi alespoň jednou ubalí cigaretu ze svého silného tabáku, abych mohl vydechnou mrak kouře a vzlétnout jako saň do světa nejmocnější fantazie.

Čudlo, dík za všechno, jsi drak se smyslem pro pravidla drsňáků a pokérovaný kamarád.

  

Obsah webových stránek lze šířit tiskem pouze s písemným souhlasem vlastníka autorských práv!

kontakt: ondys@o2active.cz

© Vladimír Ondys 2007